Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis rodičům 7. prosince 2012

6. 12. 2012

Milí rodiče,

nejdříve bych Vám ještě jednou ráda poděkovala za milé nedělní dopoledne s Mikulášem a předvánočním tvořením J.

Před námi je „vánočně-náročný“ prosinec a s ním i několik akcí a aktivit, s kterými bych Vás ráda seznámila, nebo je jen připomněla.

Ve čtení jsme se posunuli do fáze, kdy už umíme v podstatě všechna velká písmena. Proto se teď naše pokroky zpomalí. Je to normální a není na tom nic špatného. Naším cílem bude zdokonalování techniky čtení, které bude postupně přecházet ve čtení plynulé bez předchozího hláskování. Tato fáze (do které se ještě promítne seznámení s malými tiskacími písmeny v průběhu ledna) bude u každého dítěte různě dlouhá. Někdo začne číst plynule v lednu, jiný v březnu, další na konci května a někdo třeba až o letních prázdninách. Děti se samozřejmě budou snažit číst plynule co nejdřív, jakmile zjistí, že to někomu jinému jde, a bude je štvát, že jim ne. Tady bude velmi nutná i Vaše pomoc při domácím čtení. Děti mohou číst bez hláskování slova pouze v případě, že jakmile na ně kouknou, už (správně) vědí, co je před nimi za slovo. Jinak ne! Velkou chybou je předšeptávání si písmenek (i několikrát) potichu a pak teprve hlasité vyslovení slova najednou. K tomu nesmí dojít. Nejdříve se začnou dětem dařit bez hláskování slova tří písmenková, pak čtyř, pěti a nakonec (klidně až ve druhé třídě) slova delší. Proto nezoufejte a v případě potřeby podpořte své děti, budou-li patřit k těm, komu to prostě „zatím ještě nepůjde“. Moc děkuji.

Díky Nicolčině mamince máte možnost podívat se na krátká videa z výstupů naší práce na www.youtube.com. Videa nejsou veřejná a přístup k nim mají pouze ti, kdo na ně mají odkaz. Tyto odkazy Vám pošlu e-mailem.

Dobrá zpráva, ze které mám velkou radost: na školu v přírodě pojedeme celá třída J!

Špatná zpráva: máme ve třídě vši, velmi prosím o každodenní pečlivou kontrolu vlasů dětí.

Protože fotíme o sto šest, plní se nám naše třídní stránky rychleji, než bych čekala, takže pravděpodobně nastane situace, že dosáhneme limitu jejich kapacity dříve, než skončí školní rok. Proto po Vánocích vypálím naše první fotky na DVD a ze stránek je budu postupně umazávat. Kdo z Vás by chtěl, tomu je také za symbolickou cenu vypálím. Tak dejte vědět, kdo budete mít zájem (e-mailem nebo SMS).

V předvánočním týdnu nás čekají tři akce:

středa 19. 12. – Vánoční setkání 1. stupně – školní akce, při které se sejdeme před školou (16:30), děti z dramatického kroužku nám zahrají krátké divadelní představení a společně si všichni zazpíváme za doprovodu kytary pár vánočních koled. Následovat budou krátká představení pro rodiče ve třídách (cca 17:00 – 17:30). V průběhu celého podvečera pak budou v přízemí budovy 1. stupně probíhat vánoční tvořivé dílničky, kde si budou moci zájemci všech věkových skupin vyrobit milé vánoční či zimní drobnosti. Školní družina a některé dětské skupinky budou provozovat vánoční jarmark, kde budou další vánoční drobnosti k zakoupení. Všichni jste srdečně zváni (a já také touto cestou děkuji rodině Mydlářových, která za naši třídu zajišťuje jednu výtvarnou dílnu).

čtvrtek 20. 12. – divadlo Minor a představení „Vánoce“. Pojedeme (kulturně oblečení) vlakem a tramvají tam i zpět, podrobné informace včas dodám.

pátek 21. 12. – třídní vánoční besídka v průběhu dopoledne místo vyučování. Kromě jiného programu si budou dávat děti mezi sebou dárečky. Prosím Vám, abyste již nyní mysleli na to, že budou mít za úkol připravit jeden nepodepsaný dárek, kterými pak podělíme ty, kteří by dostali dárečků málo. Bude-li mít někdo chuť, určitě rádi uvítáme společný dárek pro celou třídu ve formě např. hry, stavebnice, apod. na přestávky. Budete-li mít zájem a nebudete si jisti, co vybrat, ozvěte se, ráda poradím J.

Na závěr tradiční prosba – kontrolujte dětem denně penály (v poslední době jsou čím dál častější hlášky „Já ale gumu nemám. Mně tam maminka ty nůžky nedala. Já nemám tužku.“ apod.) Stejně okřídlená je opět prosba na podepisování domácích úkolů. Děkuji.

Katka Vrtišková